Pieśni wielkopostne i pasyjne - Harmonizacje organowe (opr. twarda + spirala)

43 pieśni wielkopostne i pasyjne

Wydawnictwo:
PETRUS
Rok wydania:
2024
Liczba stron:
120
Oprawa:
Twarda
Wymiary:
210x297
ISBN:
978-83-7720-757-4
Rodzaj publikacji:
książka

Data premiery:
2024-02-09

Z inicjatywy p. Moniki. Dziękuję

 

Wielki Post w kościele katolickim jest czasem pokuty i nawrócenia. To czas refleksji nad sobą, swoim życiem i podejmowania duchowych decyzji zmieniania swojego życia na lepsze. Wielki Post winien także przygotować do Świąt Wielkanocnych, podczas których brzmi w kościołach radosne Alleluja! Grę organową w czasie wielkopostnym ogranicza się raczej do akompaniowania ludziom, biorącym udział w liturgii.

Niniejszy tom jest jedną z wielu propozycji opracowania pieśni, śpiewanych i granych w tym czasie. Na rynku wydawniczym znajduje się wciąż sporo rozmaitych opracowań, od chorałów opolskiego i śląskiego aż po Śpiewniki Wawelskie. Niniejszy tom jest jedną z propozycji harmonizacji.  Do opracowania ich skłoniły mnie komentarze pod wieloma filmami, zamieszczanymi na moim kanale YouTube.com/@PiotrowskiPawel oraz pytania o harmonizacje i prośby w korespondencji mailowej.

Mam świadomość, że w niniejszych propozycjach przełamuję pewne zasady utrwalone w harmonii klasycznej, niemniej autorskie opracowania otrzymują dzięki temu indywidualny koloryt, współtworzący wyjątkowy nastrój tych utworów. Jakiekolwiek zmiany lub korekty nadałyby im zupełnie inny brzmieniowo kształt. Organy to instrument oferujący ocean dźwięków i doznań brzmieniowych, które – jestem przekonany – w moich harmonizacjach pieśni wielkopostnych i pasyjnych przykują uwagę i wyzwolą estetyczne i emocjonalne przeżycia.

Dziękuje za życzliwe przyjęcie harmonizacji organowych Kolęd i pastorałek oraz pieśni maryjnych. Te wydania upewniły mnie o potrzebie i sensie opracowywania i harmonizacji kolejnych.

 

Link do niektórych harmonizacji - KLIKNIJ

tu także niektóre harmonizacje w opracowaniu Autora - https://www.youtube.com/watch?v=BH-wgKBm5QI&list=PLu_HxXsSupyWahBtai9JRYevZ4ZuLYxJl

 

 

Harmonizacje na organy są istotnym elementem rozwoju organistów i muzyków, którzy łączą technikę, interpretację i kreatywność. Pozwalają one na efektywne wykorzystanie brzmienia organów, testowanie i poszukiwanie własnych brzmień organowych, dostosowanie muzyki do potrzeb liturgicznych, rozwijanie umiejętności czytania nut oraz zachowanie tradycji muzycznej. Dzięki takim opracowaniom pieśni zyskują "nowe życie" i są lepiej przystosowane do współczesnych potrzeb liturgicznych i artystycznych.

 

Harmonizacje organowe to proces przekształcania i dostosowywania pieśni liturgicznych czy chorałowych, ale nie tylko, do gry na organach. Fenomen tego typu opracowania oraz jego znaczenie dla organistów i muzyków można rozpatrzyć w kilku aspektach:

1. Wykorzystanie pełnego brzmienia organów

Organy są instrumentem o niezwykle szerokim zakresie brzmieniowym, który pozwala na uzyskanie różnych odcieni dźwięku dzięki różnym rejestracjom i kombinacjom. Harmonizacje pieśni (czyli takich, które mogą być śpiewane w różnych kontekstach liturgicznych) umożliwia wykorzystanie pełni możliwości organów, co wzbogaca interpretację muzyczną i liturgiczną.

2. Adaptacja do wymagań liturgicznych

Pieśni, zwłaszcza te o prostych melodiach, mogą być dostosowane do różnych potrzeb liturgicznych, dzięki harmonizacji. Poprzez wprowadzenie różnych stylów i technik organowych, takich jak kontrapunkty czy ornamentacje, organista może dostosować pieśń do charakteru danej mszy czy ceremonii. Harmonizacje pozwalają na stworzenie odpowiedniego klimatu muzycznego i wspierają modlitwę oraz uczestnictwo wiernych we Mszy św.

3. Edukacja i rozwój umiejętności organistów

Dla organistów harmonizacje pieśni są nie tylko praktycznym narzędziem, ale także ważnym elementem edukacyjnym. Grając, ćwicząc opracowania różnych pieśni, organiści rozwijają swoje umiejętności w zakresie techniki gry na organach oraz interpretacji muzycznej. Takie opracowania są często źródłem cennych doświadczeń w tworzeniu muzyki organowej i rozwijają umiejętności techniczne oraz artystyczne.

4. Kreatywność i indywidualne podejście

Harmonizacje pieśni na organy dają organistom możliwość wprowadzenia własnej kreatywności i osobistego stylu, poprzez zmiany, wprowadzania nowych dźwięków, akordów i poszukiwania lepszych rozwiązań harmonicznych od autorskich prezentacji. Mogą oni eksperymentować z różnymi technikami, stylami poprzez rozmaite rejestracje organowe, co pozwala na tworzenie unikatowych aranżacji, które mogą być dostosowane do specyfiki danej wspólnoty liturgicznej czy okoliczności.

5. Tradycja i zachowanie dziedzictwa muzycznego

Harmonizacje pieśni są również sposobem na zachowanie i przekazywanie tradycji muzycznych. Dzięki takim opracowaniom, pieśni o długiej historii i tradycji mogą być odtwarzane w nowy sposób, co pomaga w utrzymaniu i kultywowaniu muzycznego dziedzictwa kościelnego.

6. Przygotowanie materiału na koncerty i recitale

W kontekście koncertów i recitali, harmonizacje pieśni mogą być także używane do prezentacji różnorodnych programów muzycznych. Dzięki takim opracowaniom organiści mogą tworzyć własne ciekawe i zróżnicowane programy, które pokazują różne aspekty gry na organach i umiejętności interpretacyjne, wariacje, improwizacje.

Od Autora

 

 

Publikacja dofinansowana przez Urząd Miasta i Gminy Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka


Ach mój Jezu
Bądź mi litościw
Gorzkie żale (pobudka)
Jezu Chryste Panie miły
O głowo uwieńczona
Pod krzyżem
Pozwól mi Twe męki śpiewać
Wisi na krzyżu
O krwi najdroższa

Zobacz również: