Kolędy - Harmonizacje organowe (opr. twarda + spirala)

Wydawnictwo:
PETRUS
Rok wydania:
2022
Liczba stron:
80
Oprawa:
Twarda + SPIRALA czarna metalowa wire-o
Wymiary:
210x197
ISBN:
978-83-7720-653-9
Rodzaj publikacji:
książka

Data premiery:
2022-12-09

Czas Świąt Bożego Narodzenia jest jednym z najpiękniejszych okresów, nie tylko tych liturgicznych, uroczyście obchodzonych w Kościele katolickim, lecz także w społeczności, która z religijnością niewiele ma wspólnego.

Ściśle związana ze świętami praktyka wykonywania kolęd ma swój początek w wielowiekowej tradycji pielęgnowania w domach języka polskiego, którego używanie w przestrzeni publicznej było, w czasach zaborów, zakazane. Święta i komponowanie na tę okazję kolęd sprzyjały nie tylko praktyce ojczystego języka, ale także twórczości – Polska jest krajem, który ma prawdopodobnie największy i najbogatszy repertuar kolędowy (ponad 5 tysięcy kolęd i pastorałek).

W ostatnich dziesięcioleciach powstało wiele znakomitych opracowań kolędowych; nie dość wspomnieć obecne w bibliotekach i w zbiorach kościelnych opracowania na chóry lub na głos z organami, np. Śpiewnik kościelny katolicki (cz. I), wydany w Krakowie w 1903 roku, zawierający kolędy z prostą harmonizacją, Tomasza Flaszy albo Wincentego Rychlinga; Chorał opolski (cz. 1), wydany w Opolu w 1983 roku ze spokojnymi i umiarkowanymi harmonizacjami Feliksa Rączkowskiego czy Józefa Siwego. Spośród bardziej znanych współczesnych pozycji należy wymienić Śpiewnik wawelski, wydany nakładem Wydawnictwa św. Stanisława w Krakowie.

Impulsem do harmonizacji kolęd były dla mnie, w dużej mierze, kierowane na moim kanale www.youtube.com/@PiotrowskiPawel prośby o przesłanie nut do pieśni tam wykonanych, w tym także kolęd. Postanowiłem więc podzielić się z Państwem tymi opracowaniami, przygotowując 35 najpopularniejszych, w moim przekonaniu, kolęd i pastorałek.

Mam pełną świadomość, że w niniejszych propozycjach przełamuję pewne zasady utrwalone w harmonii klasycznej, niemniej autorskie opracowania otrzymują dzięki temu indywidualny koloryt, współtworzący wyjątkowy nastrój tych utworów. Jakiekolwiek zmiany lub korekty nadałyby im zupełnie inny brzmieniowy kształt, bowiem w kolorystyce nie tyle chodzi o to „co grasz”, ale jak „to coś gra”. Organy to instrument oferujący ocean dźwięków i doznań brzmieniowych, które – jestem przekonany – w moich harmonizacjach kolęd i pastorałek przykują uwagę i wyzwolą estetyczne i emocjonalne przeżycia.
Od Autora
 
-------------------------------------
 
Nie ma chyba w literaturze muzycznej drugiego takiego zbioru pieśni kościelnych czy piosenek świeckich, które zostałyby opracowane na tak wiele sposobów. Inspirują one zarówno kompozytorów zawodowych, jak też pasjonatów muzyki, którzy odnajdują w nich impuls twórczy do własnej muzycznej wypowiedzi. Cieszą ucho słuchaczy, zachęcają do wspólnego śpiewania i z całą ekspresją wpisują się w wymowę i nastrój pięknego czasu Bożego Narodzenia, niejednokrotnie nawet je współtworząc. W jaki sposób polskie kolędy odczuwa i wyraża pan dr Paweł Piotrowski, człowiek wielu aktywności i horyzontów, humanista i niestrudzony animator muzyki, zwłaszcza wśród najmłodszych, dowiadujemy się z niniejszego, bardzo osobistego w swojej szczerej intencji zbioru zatytułowanego Kolędy. Harmonizacje organowe.
 
prof. dr hab. Marek Stefański


Harmonizacje Pawła Piotrowskiego są bardziej współczesne niż dotychczasowe. Kolędy w jego aranżacji są bezpośrednio przeznaczone dla głosu z organami, ale jego harmonizacje sprawiają, że w łatwy i szybki sposób można je rozpisać także na czterogłosowy chór mieszany.
 ks. prof. dr hab. St. Ziemiański SJ

 

WYRÓZNIENIE FENIKS 2023 w kategorii "Muzyka chrześcijańska - klasyczna".

Link do niektórych harmonizacji - KLIKNIJ

Przykładowe harmonizacje (organowe próbki niektórych rozwiązań muzycznych) poniżej. Poniższe harmonizacje Autora mogą różnić się od zamieszczonych harmonizacji autorskich, bowiem powstały przed publikacją.Pójdźmy wszyscy do stajenki
Przybieżeli do Betlejem
Wśród nocnej ciszy
W żłobie leży (organy w Centrum JP2 w Łagiewnikach)
Z narodzenia Pana (organy w Centrum JP2 w Łagiewnikach)
Gdy się Chrystus rodzi (organy w Bazylice Mariackiej w Krakowie)
Tryumfy (organy w Bazylice Mariackiej w Krakowie)

Zobacz również:
Paweł Piotrowski, Marta Zdanowska
29,90 zł
zespół Sine Nomine
20,00 zł