Pieśni wielkopostne i pasyjne - Harmonizacje organowe (opr. twarda)

43 pieśni wielkopostne i pasyjne

Wydawnictwo:
PETRUS
Rok wydania:
2024
Liczba stron:
120
Oprawa:
Twarda + Spirala
Wymiary:
210x197
ISBN:
978-83-7720-757-4
Rodzaj publikacji:
książka

Data premiery:
2024-02-09

Wielki Post w kościele katolickim jest czasem pokuty i nawrócenia. To czas refleksji nad sobą, swoim życiem i podejmowania duchowych decyzji zmieniania swojego życia na lepsze. Wielki Post winien także przygotować do Świąt Wielkanocnych, podczas których brzmi w kościołach radosne Alleluja! Grę organową w czasie wielkopostnym ogranicza się raczej do akompaniowania ludziom, biorącym udział w liturgii.

Niniejszy tom jest jedną z wielu propozycji opracowania pieśni, śpiewanych i granych w tym czasie. Na rynku wydawniczym znajduje się wciąż sporo rozmaitych opracowań, od chorałów opolskiego i śląskiego aż po Śpiewniki Wawelskie. Niniejszy tom jest jedną z propozycji harmonizacji.  Do opracowania ich skłoniły mnie komentarze pod wieloma filmami, zamieszczanymi na moim kanale YouTube.com/@PiotrowskiPawel oraz pytania o harmonizacje i prośby w korespondencji mailowej.

Mam świadomość, że w niniejszych propozycjach przełamuję pewne zasady utrwalone w harmonii klasycznej, niemniej autorskie opracowania otrzymują dzięki temu indywidualny koloryt, współtworzący wyjątkowy nastrój tych utworów. Jakiekolwiek zmiany lub korekty nadałyby im zupełnie inny brzmieniowo kształt. Organy to instrument oferujący ocean dźwięków i doznań brzmieniowych, które – jestem przekonany – w moich harmonizacjach pieśni wielkopostnych i pasyjnych przykują uwagę i wyzwolą estetyczne i emocjonalne przeżycia.

Dziękuje za życzliwe przyjęcie harmonizacji organowych Kolęd i pastorałek oraz pieśni maryjnych. Te wydania upewniły mnie o potrzebie i sensie opracowywania i harmonizacji kolejnych.

 

tu także niektóre harmonizacje w opracowaniu Autora:

https://www.youtube.com/watch?v=BH-wgKBm5QI&list=PLu_HxXsSupyWahBtai9JRYevZ4ZuLYxJl

 

 

Publikacja dofinansowana przez Urząd Miasta i Gminy Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka


Ach mój Jezu
Bądź mi litościw
Gorzkie żale (pobudka)
Jezu Chryste Panie miły
O głowo uwieńczona
Pod krzyżem
Pozwól mi Twe męki śpiewać
Wisi na krzyżu
O krwi najdroższa

Zobacz również: