Zdjęcia Jacka Wrzesińskiego, światowej sławy fotografika, do Legend o kopalni soli w Wieliczce

15 czerwca nakładem Wydawnictwa PETRUS została wydana publikacja pt. Legendy o Wieliczce (Legends of Wieliczka), czyli legend bezpośrednio związanych z Wieliczką oraz kopalnią soli, w opowieściach pisarza i gawędziarza krakowskiego Zbigniewa Iwańskiego, autora bestsellerowych Legend o Krakowie, wydanych w sześciu językach. Legendy wielickie, podobnie jak Legendy Krakowa mają swoją historię i na stałe wpisały się w klimat i atmosferę tego miasta, znanego na całym świecie z pewnością dzięki kopalni soli, ale ostatnio także - tylko dzięki bliskości Krakowa - Światowym Dniom Młodzieży w 2016 roku. Opowiadane i przekazywane przez rozmaite źródła historyczne oraz tzw. tradycję ustną, legendy te istnieją i "niosą" Wieliczkę, rozsławiając ją i wielkich ludzi kultury, nauki jak i budowniczych "Solnego Miasta", których nie brakowało w ciągu wieków w regionie, mimo rozmaitych w historii zawirowań i pobożnych ale nieudolnie rządzących. Nikogo jednak nie trzeba przekonywać, czym dla Polaków i wielu turystów, odwiedzających to miejsce jest kopalnia soli.

************************

Kopalnia Soli w Wieliczce, to kopalnia kopalnia soli kamiennej. Od XIII wieku aż do 1772 roku wchodziła w skład żup krakowskich wspólnie z kopalnią soli w Bochni. Sól, wydobywana w kopalni pochodzi z miocenu, epoki trwającej od 23,03 mln do 5,333 mln lat temu. W 1976 roku kopalnia soli została wpisana do krajowego rejestru zabytków a w 1978 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Sól aktywnie wydobywane aż do 1996 roku. Dokłądnie 30 czerwca 1996 roku zaprzestano eksploatacji soli. W 2007 r. w plebiscycie Rzeczpospolitej uznana została za jeden z siedmiu cudów Polski.

Kopalnia soli w Wieliczce liczy 9 poziomów, z których pierwszy (poziom Bono), znajduje się na głębokość 64 metrów a ostatni, dziewiąty leży na głębokości 327 metrów pod powierzchnią Ziemi. Łączna długość chodników łączących około 3000 wyrobisk (chodników, pochylni, komór eksploatacyjnych, jezior, szybów, szybików) przekracza 300 km. Kubatura zespołu wyrobisk to ok. 7,5 mln m³.

Kopalnia charakteryzuje się unikatowym mikroklimatem, na który składa się, obok dużej wilgotności i zawartości chlorku sodu, stała temperatura, która wynosi 14-16 °C, a także ciśnienie, jonizacja i wysoka zawartość magnezu, potasu i wapnia w powietrzu. Mikroklimat, jedyny w Polsce sprzyja turnusom rehabilitacyjnym, prowadzonym na głębokości 135 metrów, w komorze Jezioro Wessel, zwłaszcza tym ze schorzeniami górnych dróg oddechowych.

w 1951 roku w kopalni soli powstało Muzeum Żup Krakowskich. Jego założycielem i długoletnim dyrektorem był profesor Alfons Długosz. Żupa Krakowska, czyli wspomniane dwie kopalnie: wielicka i bocheńskasą jedynymi obiektami górniczymi na świecie, czynnymi bez przerwy od średniowiecza do dzisiejszego dnia. Pozwala prześledzić rozwój wydobycia soli twardej oraz solanki w poszczególnych epokach historycznych. Najstarszą zlokalizowaną dziś częścią kopalni wielickiej, w której odbywało się wydobywanie soli kamiennej metodami mechanicznymi, jest otoczenie góry (szybu) Goryszowski, pochodzące z drugiej połowy XIII wieku