Czy wiesz, na czym polega mądrość dotrzymywania sekretów?

Zagadnienia godziwej obrony sekretu jest niezwykłym tematem, bo dotyczącym wszystkich ludzi bez względu na wiek, pochodzenie czy wykształcenie. Każdy człowiek na dnie swojego serca skrywa jakieś tajemnice, znane tylko jemu lub najbliższym przyjaciołom, czasem spowiednikowi, pedagogowi czy psychologowi. Każdemu skrywanemu sekretowi towarzyszy też jakieś uczucie: czasem radości i satysfakcji, że sekret jest znany tylko mnie, że należę do grona wybitnych i elitarnych ludzi, bo jego znajomość jest szczególna i wyjątkowa; czasem uczucie wybraństwa, że to mnie powierzono sekret. Czasem jego znajomość może być też kłopotliwa, rodząca mnóstwo dylematów, bo być może ujawnienie go zniszczy czyjeś życie, rodzinę, małżeństwo, może pozbawi kogoś pracy i środków do życia, a utrzymywanie go powoduje w człowieku frustracje i wątpliwości. Są sekrety, od ujawnienia których zależy czyjeś życie lub śmierć, czasem całych grup społecznych, narodowości.

Książka, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa PETRUS wychodzi naprzeciw tym wątpliwościom i dylematom moralnym, które już spowodowały i wciąż są powodem niejednej zmarszczki pod oczami i siwego włosa na głowie bądź też ich braku na głowie całkowicie, bo wątpliwości ujawnienia rzeczy najbardziej skrywanych dotyczących człowieka i okoliczności jego życia posiada każdy człowiek świadomie przeżywający swoje życie, codziennie mierząc się z jego problemami i interpretacjami faktów. Nie od dziś wiadomo, że światem nie rządzą fakty, ale ich interpretacje a oszczerstwa, obmowy, kłamstwa czy plotki zawsze towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów, odkąd istnieje ludzkość. Co więcej, tworzyły jego historię, wpływały na dzieje ludzkości bez względu na zbierane żniwo.

Dlatego dobrze się dzieje, że pojawia się książka pt. Godziwa obrona sekretu. Zagadnienia ks. Tadeusza Ślipko, uznanego etyka o międzynarodowym autorytecie. Wychodzi ona naprzeciw tym problemom i dylematom moralnym, które dotyczą wszystkich, a wielkie ubóstwo literatury w języku polskim w tym zakresie z pewnością sprawi, że książka stanie się użytecznym podręcznikiem a nawet poradnikiem w sprawach powierzanych sekretów i ich obrony przed tymi, którzy nie mają do nich praw.