dr Wiesław Szuta
(fragmenty)
Wydawnictwo PETRUS wydało pozycję ks. prof. Tadeusza Ślipki SJ, który przygotował historię myśli etycznej od czasów starożytnych aż po etykę współczesną. Autor zaznacza we wprowadzeniu, że „na wydobycie z cienia zasługują filozofowie moralności o chrześcijańskiej światopoglądowej inspiracji,(…), a we współczesnej literaturze filozoficzno-etycznej są mało widoczni” (s. 6).
Obecnie w literaturze polskiej istnieją tłumaczenia prac z zakresu historii etyki oraz rodzima praca p. Ewy Podrez, publikacje te „prezentują ogólnohistoryczny punkt widzenia i nie ulega wątpliwości, że stanowią instruktywne źródło naukowej informacji w zakresie doktrynalnej zawartości etycznych poglądów zrelacjonowanych w nich myślicieli, jak też znaczących kierunków filozoficzno-etycznych”(s. 6). Książka m.in. zawiera dorobek polskich etyków, szczególnie czasów nowożytnych oraz współczesnych.
Została podzielona na sześć części, które uwzględniają przyjęte okresy w historii myśli filozoficzno-etycznej. Od starożytności aż po koniec wieku XX. Polskich filozofów moralności autor omówił przy prezentacji rozwoju myśli etycznej czasów nowożytnych oraz współczesnych, przykładowo: Leona Pietrażyckiego, Michała Struve, Tadeusza Kotarbińskiego oraz Adama Schaffa i Mieczysława Alberta Krąpca. Szkoda, że pominął istotny dorobek etyczny Franciszka Kwiatkowskiego SJ biorąc pod uwagę liczną rzeszę wymienionych i zaprezentowanych filozofów etyków w swojej książce. Ten brak należałoby uzupełnić przy następnych wydaniach (wznowieniach) tej potrzebnej pozycji.
Historia etyki w zarysie została zakończona obszernym podsumowaniem autorstwa ks. prof. Romana Darowskiego SJ, propagatora i znawcy myśli autora recenzowanej książki, o którym wypowiedział się: „Ks. Tadeusz Ślipko należy niewątpliwie do najwybitniejszych etyków polskich XX wieku.(…) Główną jego zasługą jest opracowanie i wydanie – po raz pierwszy w języku polskim – całokształtu etyki, a więc zarówno etyki ogólnej, jak i szczegółowej, tak indywidualnej (osobowej), jak i społecznej. Etyka w jego ujęciu posiada kilka cech nowatorskich,(…). Jeśli chce się ją scharakteryzować najogólniej, to trzeba powiedzieć, że jest „wersją aksjonomiczną” etyki chrześcijańskiej” (s. 147).
Książkę wyróżnia solidna oprawa przygotowana przez Wydawnictwo PETRUS, które ma duże zasługi w popularyzowaniu dzieł etycznych i bioetycznych ks. Ślipki, albowiem w ostatnich latach podjęło trud wydania kilku książek jego autorstwa. Książka powinna zainteresować tych, którzy szukają historycznych podwalin filozofii moralności (etyki).