Innowacje w nauczaniu szkolnym

Wydawnictwo:
PETRUS
Rok wydania:
2016
Wymiary:
130x190
ISBN:
978-83-7720-360-6
Rodzaj publikacji:
książka


tłumaczenie książki: ks. Artur Sobótka
Konsultacja merytoryczna i naukowa: prof. Stanisław Juszczyk (UŚ)

Rekomenduję książkę autorstwa profesora Ericha Petláka do opublikowania jej w Polsce. Zawiera szereg bardzo ważnych informacji dla nauczycieli, które mogą wykorzystać w swej codziennej pracy pedagogicznej z uczniami i w prowadzonych przez siebie systematycznych badaniach pedagogicznych, na użytek swej pracy zawodowej. Autor korzysta nie tylko ze specjalistycznej literatury słowackiej, ale także polskiej i anglojęzycznej.
Książkę cechuje wysoki poziom merytoryczny, metodyczny i naukowy. Język pracy dostosowany jest do interakcji z nauczycielami i wskazuje im najnowsze nurty w światowej dydaktyce ogólnej.
Wiele przykładów i propozycji Autora może z powodzeniem być wprowadzone w polskiej szkole, podnosząc poziom kształcenia, zrozumienie nauczanych treści przez uczniów, motywując ich do nauki poprzez wprowadzenie wielu innowacyjnych metod i czynników. Publikacja stanowi wspaniałe narzędzie dydaktyczne dla polskich nauczycieli, ale stanowi także kompendium wiedzy z zakresu dydaktyki ogólnej dla nauczycieli akademickich i studentów pedagogiki.

prof. Stanisław Juszczyk
Uniwersytet Śląski, Katowice


(...). Ta książka może stanowić doskonały materiał do samokształcenia, jak również do prowadzenia szkoleń nauczycieli w większych grupach w zakresie innowacyjnego podejścia do edukacji. W interesie uczących się jest, aby w szkole otrzymali szansę do wykazania się aktywnością, a nie tylko biernego słuchania i pamięciowego utrwalania treści edukacyjnych. Do tego potrzeba przygotowanych nauczycieli gotowych zmniejszyć liczbę zajęć prowadzonych metodą podającą, która - jak pokazują badania - jest jedną z najmniej efektywnych metod dydaktycznych. Odpowiedź na pytanie - czym można zastąpić metodę podającą? - znajduje się na kartach tej książki.

 

Janusz Krupa
ekspert w zakresie jakości edukacji