Historia literacka Biblii

Wydawnictwo:
PETRUS
Rok wydania:
2009
Liczba stron:
216
Oprawa:
twarda
Wymiary:
145x200
ISBN:
978-83-61533-01-6
Rodzaj publikacji:
książka


Kiedy bierzemy do rąk Pismo Święte spostrzegamy uporządkowany zbiór wielu ksiąg Starego i Nowego Testamentu w ich gotowej, ostatecznej postaci. Musimy sobie jednak uświadomić, że poszczególne księgi mają za sobą długą historię, a ostateczną postać literacką nadano im często po długim okresie tworzenia się w ramach rozwijającej się myśli religijnej Narodu Wybranego i pierwotnego Kościoła.
            W prezentowanej pozycji pragniemy w zarysie przedstawić tę historyczną drogę, na której formowały się i przekształcały księgi biblijne zanim osiągnęły ostateczną postać. Jest to droga ludzkiego wysiłku, jaki wnosi człowiek w dzieło literackie, które dzięki Bożemu natchnieniu staje się Słowem Bożym w ludzkiej szacie literackiej.
Dzieje spisywania Biblii rozpoczynają się na Synaju, gdzie powstają kamienne tablice, zawierające dziesięć słów Boga, a kończą nowotestamentalnymi pismami przełomu pierwszego i drugiego wieku po Chrystusie. Do śledzenia tej drogi dodaliśmy także krótkie wzmianki o literaturze apokryficznej, która stanowi literackie tło ksiąg natchnionych.