Pogrzeb śp. prof. Michała Rożka
Uroczystość pogrzebowa zgromadziła krakowski świat nauki, sztuki i kultury; obecni byli dyrektorzy krakowskich muzeów, profesorowie wyższych uczelni i liczne grono przewodników miejskich, których tyle pokoleń wykształcił Zmarły.
Na tablicy nagrobnej, przymocowanej do dębowego krzyża napisano:
Przechodniu! Jesteś, kim byłem. Będziesz, kim jestem.
Módlmy się za siebie wspólnie.
Te słowa są syntezą życia i śmierci. Wspólną wypadkową. W nich zawarta jest cała Ewangelia; życie ziemskie i życie wieczne. Te słowa nie były też obce Michałowi Rożkowi...
Wydawnictwo PETRUS wyraża wdzięczność Panu doktorowi Stanisławowi Dziedzicowi - Dyrektorowi Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, który - zaledwie kilka godzin po śmierci prof. Michała Rożka - bez wahania podjął inicjatywę Wydawnictwa i wystąpił z wnioskiem do Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego o wyrażenie zgody na pochowanie prof. Michała Rożka w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Cieszymy się, że Pan Prezydent przychylił się do tego wniosku i już w następnym dniu zatwierdził formalnie tę decyzję.
W dniu pogrzebu, tj. 16 czerwca 2015 roku o godz. 6.30 ks. bp Jan Szkodoń odprawił Mszę św. za duszę śp. Michała Rożka w Królewskiej Krakowskiej Katedrze na Wawelu. Msza św. za duszę śp. Michała Rożka została odprawiona także w Królewskiej katedrze na Wawelu przy Konfesji św. Stanisława 28 czerwca 2015 (niedziela) o godz. 9.00.Zobacz więcej.
Posłuchaj: wywiad z Pawłem Piotrowskim w Radio Kraków (11 czerwca 2015).
Zobacz: TVP Kraków (Kronika Krakowska) 11 VI 2015, godz. 18.30.
Czytaj: Newsweek 15.06.2015.
Zobacz: TVP Kraków (Kronika Krakowska) 16 VI 2015, godz. 18.30 (materiał zaczyna się od 16 minuty).
Profesor od złoczyńców i hultajów (Dziennik Polski, 27 czerwca 2015), s.6.
Poniżej w galerii zdjęcia z pogrzebu śp. Michała Rożka. Część z nich zamieszczono dzięki życzliwości Pana Jerzego Sajkowskiego. Dziękujemy.
Msze św. w pierwszą, drugą i trzecią Rocznicę śmierci