Luiza Borkowska-Ziółkowska, autorka Wydawnictwa PETRUS z wizytą w dęblińskim przedszkolu

4 marca 2019 roku, w ramach Międzynarodowego Dnia Pisarzy, Miejskie Przedszkole „Bajka” w Dęblinie gościło panią Luizę Borkowska-Ziółkowską. Spotkanie zorganizowała pani Monika Kowalczyk, przy wsparciu grona pedagogicznego oraz dyrekcji placówki – pani Doroty Wójcickiej.

Mali słuchacze z niecierpliwością wyczekiwali niezwykłego gościa, a gdy już się pojawił, serdecznie go przywitały. Przedszkolaki poznały historię o tym, jak to się stało, że pani Luiza zaczęła pisać książki dla dzieci. Dowiedziały się, że autorka jest pisarką, poetką, laureatką konkursów literackich; pisze książki dla dużych i małych czytelników, a także komponuje utwory muzyczne dla najmłodszych. Wysłuchały również, skąd pisarz czerpie pomysły i w jaki sposób powstaje książka. Podczas wizyty pani Luiza zaprezentowała najnowszy, napisany specjalnie dla małych gospodarzy wiersz pt. „Jestem dzielnym przedszkolakiem – takim słodkim łobuziakiem”. Następnie przeczytała swoją bajkę „Proszę, przepraszam, dziękuję. Małe wielkie słowa”, której bohaterem jest niesforny Filipek. Obydwa utwory spodobały się dzieciom, a główni bohaterowie, zarówno Piotruś jak i Filip, skradli serca zaciekawionym i zaangażowanym w dialog maluchom.

Ostatnim punktem spotkania było zaproszenie dzieci przez autorkę do zabawy ruchowej – wierszowanej pokazywanki, „Kółko małe, kółko duże…”. Dzieci, po rozmowie z panią Luizą, dowiedziały się jak ważne są relacje z rówieśnikami (wszak świat nie kończy się na komputerze, telewizorze czy telefonie komórkowym), szacunek do drugiego człowieka, zabawy ruchowe i przebywanie na świeżym powietrzu. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły pani Luizie przepiękny pamiątkowy dyplom z podziękowaniem, po czym – ustawione w pociąg – przybijały z autorką kolejno „pożegnalnego żółwika”, udając się wraz z nauczycielkami do swoich sal.